V posledních letech roste obliba kanadských borůvek jak pro pěstování, tak konzumaci. Aby rostlina dobře prospívala, je potřeba dodržet základní postupy. A především mít na paměti, že se jedná o kyselomilnou rostlinu z čeledi vřesovcovitých. To vyžaduje speciální přístup k výběru vhodného substrátu a hnojení.
1. krok: substrát jako základ pěstování
Vysazovat můžeme po
celý rok.
Borůvky potřebují k růstu místo s vyšší
vlhkostí vzduchu. Současně by mělo být dostatečně slunné. Bez dostatku slunečního záření obvykle přežijí, ale méně plodí. Takové plody pozbývají chutnosti.
Borůvkám se nejlépe daří
v dobře propustné, lehké a kyselé půdě. Zemina v běžné zahradě obvykle
borůvkám nevyhovuje. A proto je potřeba
výsadbovou jámu pro borůvku připravit ze speciálních substrátů.
V případě výsadby jedné či dvou rostlin je možné vykopat pouze jámu. Při větším množství vysazovaných rostlin je lepší vykopat celý
příkop.
Šířka výsadbové jámy či příkopu by měla být minimálně 80 cm. Hloubka kolem 40 cm a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla dosahovat alespoň 100 cm.
Vyjměte
borůvku z květináče, prsty lehce rozrušte kořenový bal, posaďte rostlinu do jámy a celý okolní prostor vyplňte opět substrátem. To proto, abyste rostlině zajistili
kyselé prostředí pro všechny
kořeny.
Kolik sazenic vysazovat, je individuální. Pro
dobrou úrodu doporučujeme zasadit spolu
alespoň 3 různé odrůdy. Sesazením odrůd dosáhnete vyšší úrody, větších plodů a dokonce zvýšení obsahu některých užitečných látek v plodech.
Náš tip: Do připravené jámy na dno dáme
substrát pro borůvky a brusinky. Následně zalijeme. Zpravidla platí: 1 keř = 2 pytle substrátu o objemu 50 l. Takový substrát obsahuje dávku hnojiva na prvních 6 týdnů, takže v tuto chvíli se nemusí přidávat k rostlině hnojivo.
2. krok: ve výživě je síla
Borůvkám musíme zajistit
kyselé prostředí po celý rok, a tedy i hnojení. Výživa musí být určena kyselomilným rostlinám. Během vegetace i nadále dopřáváme rostlinám bohatou výživu.
Organominerální hnojivo pro borůvky a brusinky ve formě kapalné i peletek podporuje tyto kyselomilné rostliny v
zdravém růstu a bohatém plození.
Díky organické a minerální složce působí rychle a zároveň dlouhodobě až po dobu 60 dní. Hnojiva lze aplikovat také formou
zálivky s téměř okamžitým účinkem. Velmi oblíbeným je
KRISTALON Borůvky a rododendrony.
Jde o krystalické, ve vodě zcela rozpustné, hnojivo.
Borůvky hnojíme víckrát za vegetační období. Začínáme obvykle v první polovině května. Podporujeme tak jarní růst dusíkem. Od druhé poloviny srpna nahraďte dusík dalším životně důležitým prvkem - draslíkem.
Ten zařídí rostlinám bezpečné přezimování díky zpevnění buněk a vyzrání pletiv. Tím rostlině dodáte klasickým podzimním hnojivem, např.
AGRO Cererit Hobby Podzim.
3. krok: účinná ochrana
Pokud u borůvky udržujete
dostatečně kyselé prostředí a
pravidelně hnojíte, nemusíte se obávat případných chorob a škůdců. Borůvky jimi zpravidla netrpí. Případné žloutnutí listů a chloróza je zapříčiněna nedostatkem živin.
Náš tip: Jedinou hrozbou jsou ptáci, kteří vám úrodu mohou s předstihem sklidit. Doporučujeme tak rostlinu překrývat sítí nebo
bílou krycí textilií. Ta plody ochrání, ale zároveň nezabrání prostoupení slunečním paprskům.
4. krok: následná péče
Řez kanadských borůvek
Na první řež kanadských borůvek se připravte za 3 až 5 let po jejich vysazení. Provádějte ho na začátku jara a postupujte tak, že se z keřů odstraní slabé a poškozené výhony. Ideální je, pokud má keř 5 až 9 silných větví. Zároveň při prvním řezu proveďte také první přihnojení.
Rozmnožování
Kanadské borůvky se množí řízky, které by měly mít průměr cca 0,6 cm. Ideální doba na množení kanadských borůvek je na začátku jara. Řízky by měly být dlouhé zhruba 12 cm a vysazujte je do provzdušněného, výsevného substrátu v rozmezí 5 cm od sebe.
A to do nádob umístěných ideálně ve skleníku. Po 1-2 letech můžete dostatečně vzrostlé rostliny vysazovat ven do volné půdy.
Zazimování
Většina odrůd je plně mrazuvzdorná a keříky nepotřebují žádnou speciální péči na zimu. Dostatečně postačí přihrnutí mulčovací kůrou nebo větvičkami jehličnanů.
Pěstování borůvek: rada na závěr
Vyvarujte se hnojivům s obsahem vápníku a chlóru. Naopak přítomnost železa je prospěšná. Pokud sázíte více keřů vedle sebe, doporučujeme jámu vyložit netkanou textilií. Udržíte tak delší dobu u rostliny kyselé pH a dostatek živin.