
Česnek Otakar má středně široké, tmavě zelené listy, které jsou ostře vzpřímené a téměř se neohýbají. Cibule Otakaru jsou střední velikosti o hmotnosti 70 až 90 gramů. Vnější suknice jsou jemné s intenzivním fialovým probarvením. Obsahují 9 až 11 plných, tmavě fialových stroužků, které se dobře loupou.
Otakar dobře přezimuje, vyznačuje se dobrým zdravotním stavem a stabilně vysokým výnosem v různých pěstebních podmínkách. Mezi přednosti této nové odrůdy patří nejen ranost a atraktivní vzhled ale i dobrý zdravotní stav, skladovatelnost a příjemná, ale výrazná česneková chuť.
Česneku vyberte slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Se sázením nespěchejte. U ozimého česneku platí čím déle, tím lépe. Teplota hlíny by měla být 9 °C a méně. Nám se osvědčilo sázet česnek těsně před zámrzem půdy.
Náš tip: K ochraně česneku před chorobami používejte mořidlo. To aplikujte minimálně 14 dní před výsadbou.
Palici česneku rozdělte na jednotlivé stroužky, které sázejte do 10 cm hlubokých jamek. Vzdálenost mezi zasazenými stroužky zvolte alespoň 20 cm. Půda se vám bude na jaře lépe odplevelovat. Zalévejte pravidelně. Zvýšenou potřebu vody má česnek hlavně v období od dubna do června.
U česneku paličáku je třeba odstraňovat květenství. Květní stvol bere rostlině spousty energie. Jakmile se květenství objeví mezi listy, odstraňte ho.
Sklizený česnek sušte i s natí. Celou rostlinu zavěste na větrané místo. Dobře poslouží kůlna i půda. Jednotlivé palice skladujte v suché místnosti bez přímého slunce. Česneku neublíží ani mírný mrazík.
Klasické české koření
Má antibiotické i antivirotické účinky
Nenáročnost na pěstování
Podlouhlé aromatické stroužky
Dobrá skladovatelnost
Pro všechny zahradníky a milovníky bytového designu