Kategorie
Štítky blogu
Nejnovější články
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?
Nevíte si rady?

Zazumi
Zákaznická podpora
Pěstební kartičky k vytisknutí zdarma + návod na péči o nejoblíbenější pokojovky
Připravili jsme průvodce pěstováním top 10 pokojovek. A to nejdůležitější jsme shrnuli na praktických kartičkách k vytištění. Máte je zdarma. Stačí tiskárna a váš pěstební úspěch je zaručen. PS. Kartičky si můžete uložit i do PC či mobilu.
Pěstební kartička s orchidejí k tisku
Klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek s pěstební kartičkou. Poté ji uložte do počítače či jiného zařízení.
Následně obrázek otevřete a vyberte tisk. Ten můžete zvolit černobílý i barevný. Velikost kartičky je nastavená automaticky. Pokud chcete, můžete si nastavit i jiný formát. A je to. :)
Jak zalévat orchidej? 1x za týden. Pěstební květináč ponořte na pár minut do vody. Poté ho vyndejte, nechte okapat a vraťte do okrasného obalu. Ideální je časté rosení listů rozprašovačem.
Kdy hnojit? Hnojíme do zálivky 1× za 14 dní kapalným hnojivem na orchideje nebo zapíchneme výživu (tyčky do substrátu).
Jak přesadit orchidej? Pokojovou orchidej přesazujeme 1× za 2 až 3 roky. K přesazování použijte speciální pěstební obaly a substrát pro orchideje.
Kvete rostlina a kdy? Kvete dlouho, někdy i několik měsíců, a to během celého roku.
Je jedovatá pro zvířata a děti? Mírně. Orchidej dokáže vyvolat zažívací potíže.
Tip na péči o orchidej: Orchidej doporučujeme pěstovat ve speciálních okrasných obalech. Ty podtrhnou krásu květů a barevně doladí interiér.
Pěstební kartička s africkou fialkou k tisku
Najeďte na pěstební kartičku fialky.
Pravým tlačítkem myši vyberte možnost uložení kartičky do PC.
Následně nastavte tisk.
Africká fialka nemá ráda náhlé změny teploty a průvan. Zkrášlí komodu v obývacím pokoji, poličku v ložnici i parapet v kuchyni.
Jak fialku zalévat? Zálivku volte mírnou, ideálně do podmisky nebo jemně do substrátu. Voda by se nikdy neměla dostat na listy.
Kdy hnojit? Pravidelné hnojení zajistíte bohatý přísun živin. 1× za 14 dní květinu přihnojte tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojovky.
Kdy přesazovat? 1×–2× ročně. Pravidelné přesazování podporuje růst a kvetení.
Jak rozmnožovat? K množení fialek je ideální řízkování. Zaštípněte lístek a ostrým nožem šikmo seřízněte řapík listu. Ten nechte 2-3 cm dlouhý. Takto připravený řízek zakořeníte do vody. Kořínky se začnou tvořit cca po dvou týdnech. Jakmile dorostou délky kolem 1,5 cm, vyndejte rostlinku z vody a zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny.
Kdy kvetou fialky? Při správné péči vám pokvetou celý rok.
Jsou jedovaté pro zvířata a děti? Ne, nejsou. Se svými barevnými květy se ideálně hodí jako rostlina do dětského pokoje.
Tip na pěstování fialky: Její krása vynikne v jednobarevném keramickém květináči.
Postupujte jako v návodech u orchideje či fialky. Kartičku si uložte a následně nastavte její tisk.
V zimních měsících rostlině nabídněte chladnější místo s cca 15 ℃. Pokojovka se hodí téměř všude. Tchýnin jazyk udělá parádu v ložnici, zkrášlí prosluněný obývací pokoj i stinnou chodbu.
Jak zalévat? Velmi mírně. Před další zálivkou nechte substrát s příměsí písku úplně vyschnout.
Kdy hnojit? Hnojení není nutné. Když už hnojit, tak 1× měsíčně hnojivem pro nekvetoucí pokojovky.
Kdy přesazovat? Tehdy, když už se rostlina nevejde do květináče.
Jak množit tchýnin jazyk: Množí se nejlépe odnožemi, které získáte při přesazování.
Tchýnin jazyk Laurentii – květ: Kvete velmi zřídka. Vytváří nenápadné bílé květy. Pěstuje se hlavně pro své zelené listy.
Tchýnin jazyk – jedovatost: Tchýniny jazyky patří mezi mírně jedovaté pokojovky. Požití způsobuje zvracení a bolesti břicha i hlavy.
Tip na pěstování: Vytvořte si trendy zelenou stěnu z více kultivarů. Nakombinujte tchýnin jazyk Laurentii s méně známými kultivary Rocket či Zeylanica. Mají stejné nároky na pěstování a výsledkem budete mile překvapeni.
Kartičku si pravým tlačítkem myši uložte do PC. Poté zadejte pokyny k tisku.
Jak zalévat palmu? Svědčí jí mírně vlhký substrát. Nezalévejte, dokud nezpracuje vodu. Milují rosení rozprašovačem. Hnědnutí listů palmy způsobuje přelití.
Hnojení palem: Provádějte 1× za 14 dní hnojivem pro palmy.
Jak a kdy palmy přesazovat? Každý rok na jaře. Květináč má být aspoň o 5 cm větší než původní nádoba. Na dno pěstební nádoby s otvorem pro odtok vody nasypte keramzit, ten slouží jako drenáž. Sázejte do substrátu pro palmy, do něhož je přimíchána zemina s trochou písku.
Množení palmy: V domácích podmínkách se nemnoží.
Kvete a kdy? Palma areka se pěstuje pro okrasné listy, ne květy.
Je palma areca jedovatá? Není. Její listy čistí vzduchu, zachytávají totiž prach a toxiny.
Palma dypsis lutescens areca – tip na pěstování: Tyto palmy jsou ideální do domácnosti s dětmi a zvířaty. Mají jemné listy, které nepíchají. S arekou zkrášlíte v létě terasu i balkon.
Pěstební kartička s blahovičníkem k tisku
Postupujte jako v předchozích případech. Kartičku si pravým tlačítkem myši uložte do PC. Poté zadejte pokyny k tisku.
Na zimu ho přeneste do chladnější světlé místnosti – ideálně je cca 10 ℃. Ideální je chodba či zimní zahrada. Tato aromatická pokojovka doroste až 2 metrů. Hodí se na osluněný parapet, komodu i pracovní stůl. Nedávejte ji do blízkosti kamen.
Jak zalévat? Pravidelně, avšak před dalším zalitím nechte substrát mírně proschnout. Zalévejte ideálně do podmisky. Pěstujte v propustné hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Blahovičník nemá rád přemokření. Na zimu vodu omezte.
Kdy hnojit? Duben–srpen hnojte 1× týdně. Přes zimu stačí 1× za měsíc. Používejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku, např. Kristalon Gold pro pokojovky.
Kdy přesazovat? Až se rostlina nevejde do květináče. Nepřesazujte hned do velkého obalu, ale postupně do o něco většího. Jinak je možné, že rostlina nepřežije.
Množení eukalyptu: Dělá se řízkováním. V domácích podmínkách se ale neprovádí.
Květenství eukalyptu: Eukalyptus má jednoduché květy, pěstuje se pro okrasné listy.
Jedovatost: Eukalyptus není jedovatý. Používá se v lidovém léčitelství při bolestech zubů, astmatu i nachlazení.
Tip na pěstování eukalyptu: V létě s nim zkrášlíte zahradu, terasu či balkon.
Pěstební kartička s blahovičníkem k tisku
Při tisku postupujte stejně jako u předchozích kartiček.
Jak zalévat kalanchoe? Jakmile zjistíte, že je substrát na povrchu proschlý, je čas květinu zalít. Nepřelévejte ji. Díky dužnatým listům si vodu umí šetřit.
Jak hnojit? Květen–srpen používejte 1× za 14 dní hnojivo pro kvetoucí pokojovky. Podpoříte tím kvetení a přípravu rostliny na zimní měsíce.
Jak přesazovat? Kolopejku přesaďte na jaře do substrátu pro kvetoucí pokojovky.
Množení kolopejky: Nejlépe se provádí řízkováním. Větvičky odřízněte, zbavte spodních listů a nechte tři vrcholové dvojice listů. Takto připravenou větvičku vložte do odstáté vody. Za 2–3 týdny pustí nové kořeny. Tehdy rostlinu zasaďte do substrátu pro pokojovky.
Kvete a kdy? Doma kvete na jaře a poté v prosinci. U kalanchoe po odkvětu se zastřihávají suché květy. V nabídce ale máme i kolopejky rozkvetlé po celý rok.
Je kalanchoe jedovatá? Pro děti není vůbec jedovatá. Mírně jedovatá je pro psy a kočky.
Pěstování kolopejky – tip: Květy slaďte s barvou okrasného květináče. Vypadá to hezky.
Pěstební kartička s monsterou k tisku
Při tisku postupujte stejně jako u předchozích kartiček.
Menší kultivary monstera obliqua se hodí do koupelny i kuchyně. Používají se jako převislé rostliny. Větší kultivary deliciosa zase jako solitér v obýváku i kanceláři.
Zálivka: Tu monstera potřebuje pravidelnou, ale mírnou. Důležitá je pro ni vyšší vzdušná vlhkost. Dopřejte jí tak časté rosení listů postřikovačem. Jednou za čas monsteru osprchujte nebo její velké listy vlhkým hadříkem.
Hnojení monstery: Svědčí jí pravidelný přísun hnojiva. Ve vegetačním období pokojovce dopřejte 1× za 14 dní hnojivo pro zelené pokojovky. V zimě stačí 1× za 6 týdnů.
Monstera a přesazování: Provádějte každé dva roky do většího květináče. Přesazujte vždy na jaře a do substrátu pro pokojové rostliny.
Jak množit monsteru? Je to lehké. Stačí uříznout list spolu se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do substrátu pro pokojovky.
Květenství: V domácích podmínkách rostlina spíše nekvete.
Je monstera jedovatá? Ano, je – a to jak pro děti, tak zvířata.
Tip na pěstování monstery: S tropickou pokojovkou snadno vytvoříte zelenou stěnu či dominantu obývacího pokoje a chodby.
Při tisku postupujte stejně jako u předchozích kartiček.
Lopatkovec – zalévání: Aby nežloutly listy, zaléváme ideálně 1× za týden mírnou zálivkou. Pokojovka klidně zvládne i vysušení substrátu. Jako každá tropická rostlina má ráda rosení vodou. Roste ale jen zelené listy. Květy by jinak mohly začít žloutnout.
Přesazování: Toulcovku přesazujeme každý rok, vždy na jaře. Nezapomeňte na dobrou drenáž a kvalitní substrát pro pokojové rostliny.
Jak hnojit? Ideálně 1× za 14 dní. Pokud lopatkovec nemá dostatek živin, tak nekvete.
Lopatkovec a množení: Nejlepší je rozdělení pokojovky při přesazování.
Květenství: Lopatkovec kvete od března do září. Květy v určitou část dne krásně voní.
Je lopatkovec jedovatý? Ano, obsahuje ostré krystaly šťavelanu vápenatého, saponiny, kyselinu šťavelovou aj. Při dlouhodobé konzumaci malého množství rostliny je možné poškození ledvin a močové kameny.
Tip na pěstování: Lopatkovec vynikne v moderních minimalistických květináčích.
Pěstební kartička se zamiokulkasem k tisku
Při tisku postupujte stejně jako u předchozích kartiček.
Kulkas zamiolistý – zálivka: Nesnáší pravidelné zalévání, po přelití rychle uhnívá. Bez zálivky vydrží i několik týdnů. V tuto dobu ovšem netvoří nové listy. Staré ohnuté listy odstraňujte zaříznutím těsně nad zemí. Rostlina to snáší bez problémů. Na jaře zvyšte zálivku na 1× za 14 dní. Zamiokulkas se vyprovokuje k tvoření nových výhonů.
Kdy a jak hnojit? V období vegetace 1× za 14 dní hnojivem pro zelené pokojovky.
Jak přesadit zamiokulkas? Přesazujeme tehdy, když už se rostlina nejde do květináče.
Zamiokulkas – množení: Provádí se ideálně při přesazování. Trs pokojovky se rozdělíte na menší části a ty se následně zasadíte do substrátu pro pokojové rostliny.
Květenství: Je nevýrazné, v domácích podmínkách zamiokulkas prakticky nekvete.
Je zamiokulkas jedovatý? Ano, je jedovatý pro člověka i zvířata. Obsahuje krystalky šťavelanu vápenatého. Způsobuje potíže při dýchání, polykání, otok sliznice.
Tip na pěstování: Zamioculcas vynikne samostatně i ve společnosti lopatkovce. Je to trendy rostlina, které sluší jednoduché květináče.
Pěstební kartička s dracenou k tisku
Při tisku postupujte stejně jako u předchozích kartiček.
Jak dracenu zalévat? Jde spíše o suchomilnou rostlinu, volte spíše mírnou zálivku. Přelévání jí nesvědčí. Na vydatnější zálivku si ale zvykne ráda. A to v případě, že kolem ní proudí sušší vzduch – např. od radiátoru či kamen. Dracena má ráda rosení listů, jednou za čas ji osprchujte. Listy se zbaví prachu i nečistot a získají potřebnou vlhkost.
Jak a kdy hnojit? V době vegetace 1× za 14 dní.
Jak přesazovat dracenu? Dračinec přesazujeme 1× za 2 roky vždy v jarních měsících. Častěji se nedoporučuje. Do spodu květináče dáme drenáž pro dobrý odtok vody a zasypeme substrátem. Ten použijeme humózní rašelinný s přídavkem písku.
Jak množit dracenu? Rostlina se typicky množí řízkováním, rovněž na jaře. Řízky dlouhé aspoň 10 cm dejte zakořenit na teplém místě, nejlépe ve směsi rašeliny a písku.
Květenství: Dracaena Fragrans kvete drobnými vonnými květy. Ostatní druhy nekvetou.
Jedovatost: Rostlina je mírně jedovatá pro psy a kočky.
Tip na závěr: Majestátnost rostliny podpoříte, když ji zasadíte do vysokého minimalistického květináče. Tím zvýrazníte její luxusní vzhled.
Všechny kartičky k tištění na jednom místě
1. Jak se starat o orchidej phalaenopsis
Pěstební kartička s orchidejí k tisku
Klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek s pěstební kartičkou. Poté ji uložte do počítače či jiného zařízení.Následně obrázek otevřete a vyberte tisk. Ten můžete zvolit černobílý i barevný. Velikost kartičky je nastavená automaticky. Pokud chcete, můžete si nastavit i jiný formát. A je to. :)
Návod na péči o orchidej phalaenopsis
Kam orchidej umístit? Ideálně na světlo. Vhodný je parapet bez poledního slunce či komoda, police blízko u okna. Orchidej má ráda teploty okolo 22 ℃. Hodí se do obýváku, koupelny, kuchyně i kanceláře.Jak zalévat orchidej? 1x za týden. Pěstební květináč ponořte na pár minut do vody. Poté ho vyndejte, nechte okapat a vraťte do okrasného obalu. Ideální je časté rosení listů rozprašovačem.
Kdy hnojit? Hnojíme do zálivky 1× za 14 dní kapalným hnojivem na orchideje nebo zapíchneme výživu (tyčky do substrátu).
Jak přesadit orchidej? Pokojovou orchidej přesazujeme 1× za 2 až 3 roky. K přesazování použijte speciální pěstební obaly a substrát pro orchideje.
Kvete rostlina a kdy? Kvete dlouho, někdy i několik měsíců, a to během celého roku.
Je jedovatá pro zvířata a děti? Mírně. Orchidej dokáže vyvolat zažívací potíže.
Tip na péči o orchidej: Orchidej doporučujeme pěstovat ve speciálních okrasných obalech. Ty podtrhnou krásu květů a barevně doladí interiér.
2. Jak se starat o africkou fialku, neboli saintpaulii
Pěstební kartička s africkou fialkou k tisku
Najeďte na pěstební kartičku fialky. Pravým tlačítkem myši vyberte možnost uložení kartičky do PC.
Následně nastavte tisk.
Návod na péči o fialku
Kam fialku umístit? Květina dobře snášejí suché teplo ústředního topení, je tak ideální do bytu i kanceláře. Pro pěstování jsou nejvhodnější teploty 20–25 °C. Pro založení květů pak 20– 22 °C ve dne, 18–20 °C v noci.Africká fialka nemá ráda náhlé změny teploty a průvan. Zkrášlí komodu v obývacím pokoji, poličku v ložnici i parapet v kuchyni.
Jak fialku zalévat? Zálivku volte mírnou, ideálně do podmisky nebo jemně do substrátu. Voda by se nikdy neměla dostat na listy.
Kdy hnojit? Pravidelné hnojení zajistíte bohatý přísun živin. 1× za 14 dní květinu přihnojte tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojovky.
Kdy přesazovat? 1×–2× ročně. Pravidelné přesazování podporuje růst a kvetení.
Jak rozmnožovat? K množení fialek je ideální řízkování. Zaštípněte lístek a ostrým nožem šikmo seřízněte řapík listu. Ten nechte 2-3 cm dlouhý. Takto připravený řízek zakořeníte do vody. Kořínky se začnou tvořit cca po dvou týdnech. Jakmile dorostou délky kolem 1,5 cm, vyndejte rostlinku z vody a zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny.
Kdy kvetou fialky? Při správné péči vám pokvetou celý rok.
Jsou jedovaté pro zvířata a děti? Ne, nejsou. Se svými barevnými květy se ideálně hodí jako rostlina do dětského pokoje.
Tip na pěstování fialky: Její krása vynikne v jednobarevném keramickém květináči.
3. Jak pěstovat tchýnin jazyk, neboli tenuru
Pěstební kartička s tenurou k tisku

Návod na péči o tenuru
Kam tchýnin jazyk Laurentii umístit? Jde o nenáročnou rostlinu ideální na slunce i do stínu. Vyhovuje jí klasická pokojová teplota.V zimních měsících rostlině nabídněte chladnější místo s cca 15 ℃. Pokojovka se hodí téměř všude. Tchýnin jazyk udělá parádu v ložnici, zkrášlí prosluněný obývací pokoj i stinnou chodbu.
Jak zalévat? Velmi mírně. Před další zálivkou nechte substrát s příměsí písku úplně vyschnout.
Kdy hnojit? Hnojení není nutné. Když už hnojit, tak 1× měsíčně hnojivem pro nekvetoucí pokojovky.
Kdy přesazovat? Tehdy, když už se rostlina nevejde do květináče.
Jak množit tchýnin jazyk: Množí se nejlépe odnožemi, které získáte při přesazování.
Tchýnin jazyk Laurentii – květ: Kvete velmi zřídka. Vytváří nenápadné bílé květy. Pěstuje se hlavně pro své zelené listy.
Tchýnin jazyk – jedovatost: Tchýniny jazyky patří mezi mírně jedovaté pokojovky. Požití způsobuje zvracení a bolesti břicha i hlavy.
Tip na pěstování: Vytvořte si trendy zelenou stěnu z více kultivarů. Nakombinujte tchýnin jazyk Laurentii s méně známými kultivary Rocket či Zeylanica. Mají stejné nároky na pěstování a výsledkem budete mile překvapeni.
4. Jak na pěstování palmy – areky
Pěstební kartička s arekou k tisku

Návod na péči o areku
Kam se palma areka hodí? Rostlina má ráda hodně světla, ale ne přímé slunce. Ideální je pokojová teplota okolo 20-25 ℃ a vyšší vzdušná vlhkost. Tato solitérní rostlina se hodí do obýváku i kanceláře.Jak zalévat palmu? Svědčí jí mírně vlhký substrát. Nezalévejte, dokud nezpracuje vodu. Milují rosení rozprašovačem. Hnědnutí listů palmy způsobuje přelití.
Hnojení palem: Provádějte 1× za 14 dní hnojivem pro palmy.
Jak a kdy palmy přesazovat? Každý rok na jaře. Květináč má být aspoň o 5 cm větší než původní nádoba. Na dno pěstební nádoby s otvorem pro odtok vody nasypte keramzit, ten slouží jako drenáž. Sázejte do substrátu pro palmy, do něhož je přimíchána zemina s trochou písku.
Množení palmy: V domácích podmínkách se nemnoží.
Kvete a kdy? Palma areka se pěstuje pro okrasné listy, ne květy.
Je palma areca jedovatá? Není. Její listy čistí vzduchu, zachytávají totiž prach a toxiny.
Palma dypsis lutescens areca – tip na pěstování: Tyto palmy jsou ideální do domácnosti s dětmi a zvířaty. Mají jemné listy, které nepíchají. S arekou zkrášlíte v létě terasu i balkon.
5. Jak pěstovat eukalyptus, neboli blahovičník
Pěstební kartička s blahovičníkem k tisku
Postupujte jako v předchozích případech. Kartičku si pravým tlačítkem myši uložte do PC. Poté zadejte pokyny k tisku.
Návod na péči o blahovičník
Kam eukalyptus umístit? V létě mu prospívá mu slunečné a teplé stanoviště. V tomto období eukalyptu vyhovuje klasická pokojová teplota.Na zimu ho přeneste do chladnější světlé místnosti – ideálně je cca 10 ℃. Ideální je chodba či zimní zahrada. Tato aromatická pokojovka doroste až 2 metrů. Hodí se na osluněný parapet, komodu i pracovní stůl. Nedávejte ji do blízkosti kamen.
Jak zalévat? Pravidelně, avšak před dalším zalitím nechte substrát mírně proschnout. Zalévejte ideálně do podmisky. Pěstujte v propustné hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Blahovičník nemá rád přemokření. Na zimu vodu omezte.
Kdy hnojit? Duben–srpen hnojte 1× týdně. Přes zimu stačí 1× za měsíc. Používejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku, např. Kristalon Gold pro pokojovky.
Kdy přesazovat? Až se rostlina nevejde do květináče. Nepřesazujte hned do velkého obalu, ale postupně do o něco většího. Jinak je možné, že rostlina nepřežije.
Množení eukalyptu: Dělá se řízkováním. V domácích podmínkách se ale neprovádí.
Květenství eukalyptu: Eukalyptus má jednoduché květy, pěstuje se pro okrasné listy.
Jedovatost: Eukalyptus není jedovatý. Používá se v lidovém léčitelství při bolestech zubů, astmatu i nachlazení.
Tip na pěstování eukalyptu: V létě s nim zkrášlíte zahradu, terasu či balkon.
6. Jak pěstovat kalanchoe, neboli kolopejku
Pěstební kartička s blahovičníkem k tisku
Při tisku postupujte stejně jako u předchozích kartiček.
Návod na péči o blahovičník
Kam se kolopejka hodí? Tato ideální pokojovka pro začátečníky má ráda světlá a osluněná místa. Nejvíce prospívá na okenním parapetu. Hodí se do obýváku, ložnice, dětského pokoje i na pracovní stůl.Jak zalévat kalanchoe? Jakmile zjistíte, že je substrát na povrchu proschlý, je čas květinu zalít. Nepřelévejte ji. Díky dužnatým listům si vodu umí šetřit.
Jak hnojit? Květen–srpen používejte 1× za 14 dní hnojivo pro kvetoucí pokojovky. Podpoříte tím kvetení a přípravu rostliny na zimní měsíce.
Jak přesazovat? Kolopejku přesaďte na jaře do substrátu pro kvetoucí pokojovky.
Množení kolopejky: Nejlépe se provádí řízkováním. Větvičky odřízněte, zbavte spodních listů a nechte tři vrcholové dvojice listů. Takto připravenou větvičku vložte do odstáté vody. Za 2–3 týdny pustí nové kořeny. Tehdy rostlinu zasaďte do substrátu pro pokojovky.
Kvete a kdy? Doma kvete na jaře a poté v prosinci. U kalanchoe po odkvětu se zastřihávají suché květy. V nabídce ale máme i kolopejky rozkvetlé po celý rok.
Je kalanchoe jedovatá? Pro děti není vůbec jedovatá. Mírně jedovatá je pro psy a kočky.
Pěstování kolopejky – tip: Květy slaďte s barvou okrasného květináče. Vypadá to hezky.
7. Jak se starat o monsteru
Pěstební kartička s monsterou k tisku
Při tisku postupujte stejně jako u předchozích kartiček.
Návod na péči o monsteru
Kam monsteru umístit? Tyto trendy liány potřebují při růstu oporu. Ideální je pokojová teplota a světlé stanoviště bez přímého slunce. To popálí listy. Přílišný stínu zase způsobí, že listy nemají typické vykrojení.Menší kultivary monstera obliqua se hodí do koupelny i kuchyně. Používají se jako převislé rostliny. Větší kultivary deliciosa zase jako solitér v obýváku i kanceláři.
Zálivka: Tu monstera potřebuje pravidelnou, ale mírnou. Důležitá je pro ni vyšší vzdušná vlhkost. Dopřejte jí tak časté rosení listů postřikovačem. Jednou za čas monsteru osprchujte nebo její velké listy vlhkým hadříkem.
Hnojení monstery: Svědčí jí pravidelný přísun hnojiva. Ve vegetačním období pokojovce dopřejte 1× za 14 dní hnojivo pro zelené pokojovky. V zimě stačí 1× za 6 týdnů.
Monstera a přesazování: Provádějte každé dva roky do většího květináče. Přesazujte vždy na jaře a do substrátu pro pokojové rostliny.
Jak množit monsteru? Je to lehké. Stačí uříznout list spolu se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do substrátu pro pokojovky.
Květenství: V domácích podmínkách rostlina spíše nekvete.
Je monstera jedovatá? Ano, je – a to jak pro děti, tak zvířata.
Tip na pěstování monstery: S tropickou pokojovkou snadno vytvoříte zelenou stěnu či dominantu obývacího pokoje a chodby.
8. Jak pěstovat lopatkovec, neboli toulcovku
Pěstební kartička s lopatkovcem k tisku

Návod na péči o lopatkovec
Umístění lopatkovce: Nenáročná pokojovka je ideální do polostínu. Vyhovuje jí pokojová teplota a dobře zvládá i sušší vzduch z klimatizace. Skvěle čistí vzduch. Proto se hodí do kancelářských prostor. Pěkná je i doma na komodě či skříni.Lopatkovec – zalévání: Aby nežloutly listy, zaléváme ideálně 1× za týden mírnou zálivkou. Pokojovka klidně zvládne i vysušení substrátu. Jako každá tropická rostlina má ráda rosení vodou. Roste ale jen zelené listy. Květy by jinak mohly začít žloutnout.
Přesazování: Toulcovku přesazujeme každý rok, vždy na jaře. Nezapomeňte na dobrou drenáž a kvalitní substrát pro pokojové rostliny.
Jak hnojit? Ideálně 1× za 14 dní. Pokud lopatkovec nemá dostatek živin, tak nekvete.
Lopatkovec a množení: Nejlepší je rozdělení pokojovky při přesazování.
Květenství: Lopatkovec kvete od března do září. Květy v určitou část dne krásně voní.
Je lopatkovec jedovatý? Ano, obsahuje ostré krystaly šťavelanu vápenatého, saponiny, kyselinu šťavelovou aj. Při dlouhodobé konzumaci malého množství rostliny je možné poškození ledvin a močové kameny.
Tip na pěstování: Lopatkovec vynikne v moderních minimalistických květináčích.
9. Jak pěstovat kulkas zamiolistý, neboli zamiokulkas
Pěstební kartička se zamiokulkasem k tisku
Při tisku postupujte stejně jako u předchozích kartiček.
Návod na péči o kulkas zamiolistý
Umístění zamiolkulky: Tato nenáročná pokojovka trendy vzhledu má až 1 metr dlouhé, svěže zelené listy. Vyniká rychlým růstem. Má ráda nepřímé světlo, poradí si i s polostínem a stínem. Po celý rok jí vyhovuje klasická pokojová teplota. Oblíbená je v kancelářích a kancelářských prostorech. Doma se hodí kamkoliv.Kulkas zamiolistý – zálivka: Nesnáší pravidelné zalévání, po přelití rychle uhnívá. Bez zálivky vydrží i několik týdnů. V tuto dobu ovšem netvoří nové listy. Staré ohnuté listy odstraňujte zaříznutím těsně nad zemí. Rostlina to snáší bez problémů. Na jaře zvyšte zálivku na 1× za 14 dní. Zamiokulkas se vyprovokuje k tvoření nových výhonů.
Kdy a jak hnojit? V období vegetace 1× za 14 dní hnojivem pro zelené pokojovky.
Jak přesadit zamiokulkas? Přesazujeme tehdy, když už se rostlina nejde do květináče.
Zamiokulkas – množení: Provádí se ideálně při přesazování. Trs pokojovky se rozdělíte na menší části a ty se následně zasadíte do substrátu pro pokojové rostliny.
Květenství: Je nevýrazné, v domácích podmínkách zamiokulkas prakticky nekvete.
Je zamiokulkas jedovatý? Ano, je jedovatý pro člověka i zvířata. Obsahuje krystalky šťavelanu vápenatého. Způsobuje potíže při dýchání, polykání, otok sliznice.
Tip na pěstování: Zamioculcas vynikne samostatně i ve společnosti lopatkovce. Je to trendy rostlina, které sluší jednoduché květináče.
10. Jak se starat o dracenu, neboli dračinec
Pěstební kartička s dracenou k tisku
Při tisku postupujte stejně jako u předchozích kartiček.
Návod na péči o dračinec
Stanoviště draceny: Nenáročná pokojovka má ráda rozptýlené světlo. V létě ji můžete letnit venku. Vyhovuje jí pokojová teplota, která by neměla klesnout pod 15 °C. Hodí se jako solitér do obývacího pokoje, kanceláře i na chodbu.Jak dracenu zalévat? Jde spíše o suchomilnou rostlinu, volte spíše mírnou zálivku. Přelévání jí nesvědčí. Na vydatnější zálivku si ale zvykne ráda. A to v případě, že kolem ní proudí sušší vzduch – např. od radiátoru či kamen. Dracena má ráda rosení listů, jednou za čas ji osprchujte. Listy se zbaví prachu i nečistot a získají potřebnou vlhkost.
Jak a kdy hnojit? V době vegetace 1× za 14 dní.
Jak přesazovat dracenu? Dračinec přesazujeme 1× za 2 roky vždy v jarních měsících. Častěji se nedoporučuje. Do spodu květináče dáme drenáž pro dobrý odtok vody a zasypeme substrátem. Ten použijeme humózní rašelinný s přídavkem písku.
Jak množit dracenu? Rostlina se typicky množí řízkováním, rovněž na jaře. Řízky dlouhé aspoň 10 cm dejte zakořenit na teplém místě, nejlépe ve směsi rašeliny a písku.
Květenství: Dracaena Fragrans kvete drobnými vonnými květy. Ostatní druhy nekvetou.
Jedovatost: Rostlina je mírně jedovatá pro psy a kočky.
Tip na závěr: Majestátnost rostliny podpoříte, když ji zasadíte do vysokého minimalistického květináče. Tím zvýrazníte její luxusní vzhled.
Jak pěstební kartičky jednoduše vytisknout
- Vyberte si požadovanou kartičku.
- Najeďte na ni myší, klikněte pravým tlačítkem a uložte si ji do počítače.
- Následně kartičku otevřete a zvolte tisk. Velikost kartičky je nastavená automaticky. Můžete si sami nastavit i jinou. Vybrat jde také černobílé nebo barevné tisknutí. Teď můžete tisknout.
- Jestli chcete tisknout vše najednou, přikládáme na závěr dva obrázky. Najdete na nich všech 10 pěstebních kartiček.
Všechny kartičky k tištění na jednom místě


Ať děláme, co děláme, bohužel jsme nic takového nenašli :-(
Zkuste zadat jiný výraz nebo se podívejte na naši akční nabídku.
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?
Nevíte si rady?

Zazumi
Zákaznická podpora