Znáte to. V průběhu jara a léta na zahradě zasadíte vytrvalé květiny, keře a stromy, z nichž se chcete radovat i příští rok. Jak nejlépe zajistit, aby rostliny dobře přezimovaly a na jaře se znovu vyjevily v celé kráse? Je třeba zvýšit jejich odolnost.
Podzimní hnojivo a jeho výhody
Mívá vyšší obsah prvků jako draslík a hořčík. Rostlinu tedy nepodporují v růstu jako hnojiva dusíkatá, používaná zejména zjara. Správná dávka draslíku ale pomáhá pletivům rostlin vyzrát, zpevnit a tak lépe odolávat nepřízni zimního počasí či nástupu houbových chorob.
Při podzimním hnojení je důležitý také vyšší obsah hořčíku, který hraje důležitou roli ve tvorbě chlorofylu a oddaluje shazování listů nebo zabraňuje žloutnutí jehlic. Podzimní hnojiva s vyšším obsahem draslíku nejlépe používejte už na konci léta.
Podzimní hnojivo je klíč k dobrému přezimování stromů, rostlin i trávníků
Podzimní hnojivo využijete na rostliny, stromy i trávník
Kromě okrasných rostlin mysleme i na ovocné stromy nebo trávník. Ten na zimu připraví podzimní trávníkové hnojivo. Tráva pak méně trpí na sněžnou plíseň i další houbové choroby, které na jaře umí překvapit nevzhlednými skvrnami v našem pažitu. Díky podzimnímu hnojivu na stromy a keře tyto druhy lépe hospodaří s vodou.
Je na vás, jaký druh podzimního hnojiva použijete. Já u rostlin upřednostňuji Kristalon Podzim, který snadno naředím vodou a zalévám cíleně k jednotlivým stromům a keřům. Na trávník zase používám krystalické podzimní hnojivo na trávník, které rovnoměrně rozházím po celé ploše. Pokud máte velkou zahradu, je šikovné zkusit posypový vozík nebo rozmetadlo hnojiva.
Pokud kompostujete, máte na zahradě úžasný materiál, který využijete pro podzimní přihnojení růží, jahodníků a okrasných trvalek. Kvalitní humus obohatí půdu a rozběhne v ní pochody důležité – správnou distribuci důležitých prvků pro rostliny. Tak namíchejte své zahradě správný koktejl živin, ať to příští rok stojí za to.
Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli